Rendi ellenzék és kormánypárt az 1751. évi országgyűlésen
Tisztelt Megrendelőnk!
A levéltár kiadványait kétféleképpen tudjuk Önhöz eljuttatni
- személyes átvétel útján
- postán
Kérjük, hogy olvassa el az alábbi tájékoztatót a megrendelés menetéről.
Postai úton
Postai kézbesítés esetén kérjük, hogy utalja át a levéltár bankszámlaszámára a megrendelni kívánt kiadvány(ok) árát + postaköltséget. Amennyiben több kiadványt rendel, munkatársunk értesíti a postaköltség összegéről.
Budapest Főváros Levéltára bankszámlaszáma: 11784009-15490737 (OTP)
A megrendelő e-mail és a megrendelt kiadvány(ok) ellenértékének beérkezését követően intézményünk postára adja az elektronikus levélben szereplő címre a csomagot.
Személyes átvétel útján
A kiadványok személyesen átvehetők és megvásárolhatók Budapest Főváros Levéltára IV. emeleti pénztárában, a pénztári órák alatt:
Hétfő: 8.00–16.00
Kedd: 10.00–19.00
Szerda: 8.00–16.00
Csütörtök: 10.00–19.00
Péntek: előzetes időpontegyeztetéssel
További felvilágosítás:
Tel.: +36-1-298-7518
E-mail írásához kattintson ide.
Újabb kötettel gazdagodott a Disszertációk Budapest Főváros Levéltárából sorozatunk: megjelent Nagy János Rendi ellenzék és kormánypárt az 1751. évi országgyűlésen című kötete. A kiadványt a Mika Sándor Egyesülettel közös gondozásban adta ki Budapest Főváros Levéltára az egyesület induló, Acta Historica Societatis De Alexandro Mika Nominatae Series III. sorozatának első köteteként.
A 18. század, ezen belül az országgyűlések története a magyar történettudomány kevésbé kutatott területei közé tartozik, azért is örvendetes Nagy János 1751. évi országgyűlésről írt, hiánypótló munkájának megjelenése, amelynek alapját a 2018-ban megvédett doktori disszertációja képezte. A szerző alapvető fontosságú témát választott, ugyanis a 1751. évi országgyűlésen történtek az uralkodó és a magyar rendek viszonya későbbi alakulásának megértéséhez nélkülözhetetlenek. Nagy János hatalmas levéltári forrásanyag alapján a jómódú birtokos nemességből rekrutálódó diétai politikai szereplők pályaívének társadalomtörténeti szempontú elemzését végezte el, és kísérletet tett az országgyűlési ceremóniák, illetve beszédek kultúrtörténeti szempontú megközelítésére. Az általa alkalmazott komplex politika-, társadalom- diskurzustörténeti vizsgálat révén sokkal jobban megfoghatóvá váltak a rendi politikai élet szereplői és jobban megragadhatóvá vált a folyamatosan változó egyéni érdekeket és politikai cselekedeteket meghatározó retorikai-eszmei háttér is. A kötetet az 1751. évi országgyűlési szereplők rövid életrajzát tartalmazó Személyi adattár, valamint színes Térkép- és képmelléklet egészíti ki.
A kötet megjelenését az NKA Könyvkiadás Kollégiuma támogatta.