Az 1956-os forradalom és hatása az Ukrajna Állambiztonsági Szolgálata Ungvári Levéltárában őrzött KGB-dokumentumok tükrében
Tisztelt Megrendelőnk!
A levéltár kiadványait kétféleképpen tudjuk Önhöz eljuttatni
- személyes átvétel útján
- postán
Kérjük, hogy olvassa el az alábbi tájékoztatót a megrendelés menetéről.
Postai úton
Postai kézbesítés esetén kérjük, hogy utalja át a levéltár bankszámlaszámára a megrendelni kívánt kiadvány(ok) árát + postaköltséget. Amennyiben több kiadványt rendel, munkatársunk értesíti a postaköltség összegéről.
Budapest Főváros Levéltára bankszámlaszáma: 11784009-15490737 (OTP)
A megrendelő e-mail és a megrendelt kiadvány(ok) ellenértékének beérkezését követően intézményünk postára adja az elektronikus levélben szereplő címre a csomagot.
Személyes átvétel útján
A kiadványok személyesen átvehetők és megvásárolhatók Budapest Főváros Levéltára IV. emeleti pénztárában, a pénztári órák alatt:
Hétfő: 8.00–16.00
Kedd: 10.00–19.00
Szerda: 8.00–16.00
Csütörtök: 10.00–19.00
Péntek: előzetes időpontegyeztetéssel
További felvilágosítás:
Tel.: +36-1-298-7518
E-mail írásához kattintson ide.
A forráskiadvány Ukrajna Állambiztonsági Szolgálata Ungvári Levéltárában feltárt KGB-dokumentumokból ad válogatást magyar fordításban. A 347 forrást tartalmazó kötet két fő fejezetre tagolódik. Az első rész a forradalom leverése után Magyarországról a Szovjetunióba deportált magyar állampolgárokkal kapcsolatos iratokat, a második a Kárpátalján élő magyar nemzetiségű, a magyar forradalom hatására szervezkedő csoportokra vonatkozó dokumentumokat közöl. Nyilvánosságra hozza a deportált forradalmárok kihallgatási jegyzőkönyveit, a szovjet vagy magyar hatóságok által róluk készített szolgálati feljegyzéseket, majd a kihallgatások utáni eljárásra vonatkozó utasításokat. A kárpátaljai letartóztatottakkal kapcsolatban Ukrajna Állambiztonsági Szolgálata Ungvári Levéltárából eddig előkerült dokumentumok három „politizáló” csoport – mezőkaszonyi, nagyszőlősi, gálocsi –, valamint egy sárosoroszi letartóztatott, Zikor Elek ügyét tárgyalják. A kihallgatási jegyzőkönyvek, szolgálati feljegyzések letartóztatási parancsokkal, tanúvallomásokkal, önvallomásokkal, jellemrajzokkal, nyomozati iratokkal, vádemelési határozatokkal, a bírósági tárgyalások jegyzőkönyveivel, szabaduló és rehabilitációs iratokkal egészülnek ki.
A kötet kiadása a Köztársasági Elnöki Hivatal támogatásával valósult meg.